Objavljena publikacija „Katalog poduzetničkih ideja“

Na Fakultetu ekonomije i turizma pri Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli predstavljena je publikacija Katalog poduzetničkih ideja. Edukacijski program „Katalog poduzetničkih ideja“ osmišljen je kao aktivnost SMART INNO IPA CBC projekta financiranog iz sredstava Europske Unije, u obliku dvomjesečnog programa radionica na kojima su studenti i učenici srednjih škola stekli kompetencije u području osnova primjene kreativnog i kritičkog mišljenja pri kreiranju i razradi poduzetničke ideje, poznavanju pravila izrade poslovnog plana, te provođenja istraživanja za potrebe poslovnog plana. Rezultat programa su učenički i studentski radovi objedinjeni u publikaciji Katalog poduzetničkih ideja.

Cilj programa bio je razviti poduzetnički duh i kreativnost kod mladih, te poticati poduzetništvo kroz samozapošljavanje i jačanje kompetencija. Radionice „Kataloga poduzetničkih ideja“ održala je Katarina Kostelić, članica tima SMART INNO projekta i nastavnica ekonomske skupine predmeta.

katalog2Publikacija sadrži ukupno 15 poduzetničkih ideja studenata i srednjoškolaca. Najbolji poslovni planovi „Visokotehnološki protupožarni sustav“, „Izolator od ovčje vune“ i „Istarski muzej rata“ prezentirani su 21. svibnja 2015. godine, na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji EU FUTURE PERSPECTIVES: Innovation, Entrepreneurship and Economic Policy, pred poslovnim anđelima Davorinom Štetnerom i Damirom Mujićem, te širokom publikom u sklopu radionica za poduzetnike. „Visokotehnološki protupožarni sustav“ osmislili su Filip Devčić, Michele Škofić, Sabina Omić i Matko Kotiga, maturanti Tehničke škole Pula. „Izolator od ovčje vune“ poduzetnička je ideja Loredana Šćevića, Natali Pliško, Stefana Peruška i Marina Faragune, učenika Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, dok su „Istarski muzej rata“ prezentirali studenti Fakulteta ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ Corina Šćulac i Stefano Grgić, a u osmišljavanju plana sudjelovali su također i Albina Mašić, Iva Hasić te Martina Motika.

Postojeći rezultati motivacija su za daljnji razvoj edukacijskog programa, ističu članice SMART INNO tima Kostelić i Hlavati, te voditelj projekta izv. prof. dr. sc. Robert Zenzerović. Iskustva stečena održavanjem ovog edukacijskog ciklusa iskoristit će se pri modeliranju sljedećeg, koji se planira u veljači 2016. godine. Osim toga, uspostavljene suradnje s Hrvatskom mrežom poslovnih anđela CRANE, Zadrugom za etično financiranje (Etična banka) i crowdfundingom Doniralica, omogućit će kvalitetniju potporu mladim i budućim polaznicima sljedećeg ciklusa Kataloga poduzetničkih ideja u organizaciji SMART INNO projekta.

Svi učenički i studentski radovi objedinjeni su u publikaciji koja je dostupna na sljedećem linku.

http://oet.unipu.hr/fileadmin/Repozitorij_datoteka/Opci_sadrzaji/SMART_INNO/Studije/KATALOG_PODUZETNICKIH_IDEJA_KK.pdf